karabük halı saha
beylikdüzü dezenfekte
Balık Yağı Ve Kolesterol - Bigdoctors

Sidebar Ad

Balık Yağı Ve Kolesterol

0

BALIK YAĞI VE KOLESTEROL

Bilindiği üzere balık yağı omega 3 açısından zengindir. Nedir bu omega 3 derseniz, omega 3 insan vücudu için çok gerekli olan ama metabolizmamızın üretemediği yağ asitleridir. Bu eksiğimizi gidermek için omega-3 açısından zengin besinleri tüketmemiz gerekmektedir. Balık ve balıklardan elde edilen yağlar bu konuda bize çok yardımcı olmaktadır.

Kolesterol Nedir?

Kolesterol insan vücudunun tüm hücrelerinde bulunan yağa benzeyen bir maddedir. Karaciğer tarafından üretilebileceği gibi insanlarca besinlerden de alınabilir.

Kolesterol vücudumuzda hücrelerimizin zarı ve bazı hormonların yapım aşamasında kullanılır.

Kanımızda fazla bulunması çok risklidir.

Bu tehlikelerin başında kalp damarlarındaki tıkanma gelir. Şimdi gelelim balık yağı ve kolesterol arasındaki ilişkiye.

Balık Yağı ve Kolesterol

Sıhhatli bir vücut için yağlardan kaçmak doğru bir yol değildir.

Pireye kızıp yorganı yakmak yerine kullanmış olduğumuz yağın türüne dikkat edersek daha akil davranmış oluruz.

Trans yağ gibi vücudumuz için gerekliliğini bir kenara bırakalım bize zarar veren kalitesiz yağlardan uzak durarak yüksek kolesterol sıkıntısı yaşama ihtimalimizi düşürebiliriz. Bu tür yağlar kolesterolün de etkisiyle kalp ve damar hastalıklarına resmen davetiye çıkarmaktadır.

Balık yağı ise içermiş olduğu omega 3 yağ asidi sayesinde damarlarda yüksek kolesterolün oluşturmuş olduğu deformasyonun en aza indirgenmesinde büyük rol oynamaktadır. Balık yağında bulunan omega 3 yağ asidinin kan inceltici özelliği kalp rahatsızlıklarına karşı büyük fayda sağlamaktadır.

Yüksek kolesterolü, beslenme şeklimize dikkat ederek ve balık yağı tüketerek ilaçlara gerek kalmadan düşürülebiliriz.

Yüksek Kolesterolün Düşmanı

Yapılan araştırmalar sonucunda balık yağının içeriğinde bulunan omega 3 yağ asidinin yüksek kolesterol ve kalp sorunlarına karşı faydalı olduğu ortaya çıkmıştır. Genellikle haftada 3 veya 4 kere hap şeklinde alınması gerektiği belirtilse de doktor tavsiyesi ile kullanılmasını öneriyoruz. Test sonuçları gösteriyor ki balık yağı tüketen kişilerin kolesterol düzeylerinde %25 – %30 arası oranlarda düşüş görülmüştür.

Share.

About Author

Leave A Reply