karabük halı saha
beylikdüzü dezenfekte
Anne Sütü ve Önemi - Bigdoctors

Sidebar Ad

Anne Sütü ve Önemi

0

Anne Sütü ve Önemi

Anne sütü, bebeklerin doğal büyümesi ve gelişmesi için en önemli ve en uygun besindir. Anne sütü yerine herhangi bir yemek veya besin maddesi geçemez. Gelişen teknoloji ve üretilen en sağlıklı gıda, annenin sütünü taklit edebilen yapıda iyileştirilemez.

Doğum yaptıktan sonra yani bebeğinizi dünyaya getirdiğiniz andan itibaren yalnızca 6 ay boyunca anne sütü verilmelidir. Bunun dışında, su ve pirinç unu öncelikle toplumumuzda faydası olduğu şeklin de bir inanç var. Bu oldukça yanlış, bebeklere ilk altı ay boyunca sadece anne sütü içirilmelidir. Anne sütü en uygun ve en ideal besindir. Bebeğin büyümesi ve gelişimi tek başına anne sütü ile sağlanabilir. Bebeğe verilen ek besinler bebeğe tokluk hissi verecektir. Bu sebeple emme oranı azalacaktır.

Bu nedenle, hastalıklara daha duyarlı hale gelecektir. Bunun dışında anne sütünde bulunan anti-mikrobiyal maddeler ve immünoglobülinler ilk aylarda enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Dört ay önce, çocuğun ek gıdaları sindirmek için çiğneme işlevleri yok. Dişler henüz ayrılmadı. Bunun dışında, tükürük salgıları ve enzimleri ekstra besinler için uygun değildir. Ek gıda tüketimi sindirim bozukluklarına sebep olabilir.

Bebeğin ağırlığı yeterli ise, altıncı aydan itibaren ek besin maddeleri başlatılabilir. Mümkünse, bebeğe en az 12 ay inek sütü verilmemelidir. İnek sütünün satın alınması gereken birçok protein ve mineral vardır. Bu nedenle zararlıdır. Bebeğinize çok fazla protein alırsanız ve mineraller böbreklerin oluşmasına sebep olur. Formül sütleri, bileşimleri annenin sütünü taklit edecek şekilde modifiye edilmiş sütlerdir. Lakin bu sütler bebeklerde önemli alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

D vitamini ve florür: anne sütü diğer vitaminlerden zengindir. Bununla birlikte, bebeğin gereksinimlerini karşılayacak kadar D vitamini içermemesinden dolayı  bebeğin ilk ayından itibaren D vitamini başlatılır. Bu ek, 2 yaşına kadar muhafaza edilmelidir. Altıncı ay bittikten sonra diş çürümesini önlemek için diş macunu kullanılana kadar bebeğe florür içirilebilir.

Bebekler doğduğunda yaşamlarının ilk 3-4 günü bedenlerinde fazla su ile dünyaya gelirler. Bu sebeple, anne sütü artıncaya kadar bebeğe içecek veya diğer içecekler verilmemelidir.

Share.

About Author

Leave A Reply