Sidebar Ad

Ağız Ve Diş Sağlığı

0

Ağız Ve Diş Sağlığı

Sindirimin başladığı organ olan ağız, sindirim kanalının başlangıcında bulunması nedeniyle herhangi bir olumsuzluk veya hastalık durumunda tüm sindirim sistemini etkilemektedir. Bu nedenle dezenfekte olması ve sürekli temiz tutulması gerekmektedir.

Ağız ve diş sağlığı insan hayatını doğrudan tehdit eden hastalıklara neden olmadığı için ağız sağlığına gereken önem gösterilmiyor. Bu nedenle tüm dünyada en yaygın rahatsızlıkların başında geliyor.

Ağızda görülen sorunlar diş sağlığının bozulmasına bağlı olarak sindirim sisteminin etkiler. Ağza alınan besinler, tükürük, dişler ve dil yardımıyla ezilerek sindirim borusuna gönderilir. Ağız aynı zamanda konuşmaya yaramaktadır. Bir diğer görevi ağızda yer alan dilimiz ile tat alma görevidir.

Dişler nasıl fırçalanmalıdır?

Ağız sağlığını sağlamanın yolu büyük oranda diş sağlığıyla sağlanır. Bunu için dişlerin fırçalanması büyük önem taşımaktadır. İlk önce orta sertlikte ve başı küçük bir diş fırçası ile florür içerikli bir diş macunu yardımıyla günde en az 2 defa dişler fırçalanır.

Piyasada dişleri temizleyerek beyazlatmak amacıyla kullanılan karbonat ve diş pastası gibi maddeler diş minesini aşındırıcı etki yaptığından kullanımları ayda 1 seferi geçmemelidir.

Mercimek büyüklüğündeki diş macunu kuru diş fırçasına sıkılır. Dişetinden dişe doğru 45 derecelik açıyla dairesel hareketlerde dişler fırçalanır. Ön taraftan arka tarafa doğru bütün dişlerin temizliği sağlanmalıdır. Arka dişlerin çiğneyici ve ezici yüzeyleri de temizlenmelidir.

Diş ipi nasıl kullanılır?

Diş fırçasıyla erişemediğimiz noktalar da diş ipi kullanılması gerekmektedir. Diş araları için kullanılan diş ipi C şeklinde tutularak dişle teması kesilmeden diş arasına sokulur ve dişlerin arasında kalan yemek parçaları çıkartılır. Diş etlerine zarar vermemeye özen göstermek gerekir.

Halk arasında ve uygulamada doğru bilinen yanlışlar diş ve dişeti hastalıklarına neden olacağından bu durum ağız ve diş sağlığının yitirilmesi sonucunu doğuracaktır.

Ağız ve diş sağlığı için sürekli kontrol edilmesi ve kişisel bakım olarak görülmesi sonucu önemli bir sağlık sorunu ile baş edilmiş olunacaktır.

Share.

About Author

Leave A Reply